Academic Achievement Awards

2019 Recipients

Recipient – Named Scholarship

Burt Township Schools
Caylie Davis – In Honor of Frank and Ruth Mead
Casey Harrison -Keweenaw Bay Indian Community

Gwinn Area Community Schools
Megan Brinker – Snyder Drug
Taylor Jancsi – William Olson Family
Emma Locknane – Honor Credit Union
Jacob Wainio – Catherine A. Kroll & Michael Prokopowicz

Ishpeming Public School District
Spencer Giroux – Francis and Genevieve Tousignant Memorial
Madison Pruett – In Honor of Dorothy and William “Bee” Sivula
Hailey Smith – John and Ruth Marietti Memorial
Audrey Stetson – Susan Chinn Memorial
MaKenzee Van Buren – The Mining Journal

Marquette Area Public Schools
Sophia Bartlett – Wells Fargo
Tauni Camilli – Joe and Pat Blake Family
Kayley Elmblad – John M. Longyear
Mathurin Gagnon – In Honor of Rev. Msgr. Jed Patrick
Willem Guter – Peninsula Medical
Zita Jameson – Range Bank
Julien Malherbe -Rotary Club of Marquette Exemplary Rotarian Burt Sparhawk Scholarship
Raphael Millado – In Memory of Rev. Msgr. Louis G. Cappo
Jenna Miller -Melanie J. Pence Rohr, J.D. and Dr. Steven L. Pence, Jr
Anna Murray – William and Carol LaVallie
Allyson O’Neill – Reijo Aho
Evan Phillips – Marquette Community Federal Credit Union
Ahnika Puskala – Lincoln and Anne Frazier Memorial
Natalie Robinia – Jim and Terri Gadzinski Family
Carly Sandstrom -Thomas Baldini
Emma Stahl – George and Virginia Peters Family

Munising Public Schools
Daryn Johnson – Richard and Mary Bowerman
Madeleine Peramaki – Peoples State Bank
Elijah Werner – Neenah, Inc
Michaela Werner – Hiawatha Communications Incorporated

Negaunee Public Schools
Maci Aho – Renee Thomas Memorial
Abigail Boehmer – In Memory of Saima Kuivila
Molly Coonen – Robert & Rena Koskey
Theo Kumpula – Sydney W. Northey Memorial
Hannah Voskuhl – UP Health System- Bell Medical Staff
Shelby Yesney – TruNorth Federal Credit Union

NICE Community School
Nathan Beckman – Brian L. Joseph Memorial
Jill Laiho – Ishpeming Kiwanis Club
Amanda Matznick – In Honor of Charles and Lois Smith
Zachary Niemi – Cory Nelson Memorial
Nathan Ostlund – Westwood Scholarship Fund
Rebecca Woolard – Katherine Thurner Memorial

North Star Public School Academy
Kade Martin – mBank

Republic-Michigamme Schools
Kaitlin Ambuehl – Cleveland-Cliffs, Inc
Justin Anthony – AT&T

Superior Central School District
Noah Groulx – UP Health System
Laurie Leppanen – Munising Memorial Hospital